ساخت و نصب خرپا چگونه انجام می گیرد؟

خرپا چیست؟

خرپا به سازه ای مثلثی شکل که از لوله، میله و یا پروفیل نازک ساخته میشود. نازک البته نسبت به توانایی بالایی که در برابر تحمل وزن و کششی را داراست عرض میکنم. خرپا اغلب در سقف ها ، پل ها و در سازه های فضا مورد استفاده می گیرد. این نوع از سازه ها را می توان در مساحت های زیاد بدون ستون وسط مسقف استفاده کرد. معمولا پوشش خرپا با ورق گالوانیزه صورت میگیرد.

معمولا اجرای خرپا سریع بوده و مطمئن و سبک و کم هزینه از همه مهمتر بدون ستون در محیط شما ساخته میشود.

برای مطالعه آموزش محاسبه شیب خرپا کلیک کنید

انواع خرپا

خرپا انواع مختلفی دارد ولی ما به معرفی خرپا هایی که در ساختمان و سوله استفاده میشود را میپردازیم

خرپا تک شیب

خرپا پوششخرپا پوشش

این نوع خرپا معمولا بصورت یک مثلث قائم الزاویه ساخته میشود که قاعده آن بصورت تراز روی ستونها نصب میشود و بصورت یک شیب آب را به پایین هدایت میکند.

خرپا دو شیب

خرپا پوششبرای ساخت و نصب خرپا دوشیب از مثلث متساوی الاضلاع الگو برداری شده و اغلب خرپاهای دو شیب به صورت مثلث متساوی الاضلاع ساخته میشود و قاعده آن را روی ستونها نصب میکنیم. آب در پوشش خرپا ها از دو طرف مثلث به سمت طرفین هدایت میشود. این خرپا نسبت به خرپای تک شیب از ارتفاع کمتری برخوردار است.

خرپا هلالی یا قوس دار

خرپا پوششاین خرپا کارایی خرپا دوشیب را داراست با این تفاوت که به جای اضلاع مثلث از یک قوس نیم دایره برای شیب آن استفاده میشود و بر روی قاعده اش سوار است و آب را به طرفین هدایت میکند.

خرپا نردبانی

خرپای نردبانی یک خرپای صاف است و بصورت دو خط یا دو تیر موازی ساخته میشود و داخل آن را با اتصالات محکم میکنند. و برای استفاده بهینه از زیر سقف خرپا از خرپا نردبانی استفاده میشود. یعنی خرپای نردبانی را بصورت شیبدار روی ستونها نصب میشود. البته از ترکیب چند خرپای نردبانی هم برای اجرای دوشیب یا سقف چند شیب استفاده میشود.

برای یادگیری نحوه صحیح نصب ورق شیروانی کلیک کنید

بررسی انواع سقف شیروانی

بررسی انواع سقف شیبدار

تاثیر سقف شیبدار بر نما

نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی

مزایای سقف شیروانی

بررسی انواع آلاچیق

۲ Comments

ارسال نظر