پارکینگ هایی که در فضاهای آزاد مانند حیاط ساختمان و ویلا و غیره قرار دارند، معمولاً به یک پوشش یا سقف احتیاج دارند که به آن سایه بان نیز گفته می شوند. ما در این جا به صورت خلاصه آن را سقف پارکینگ می نامیم. سقف پارکینگ برای آن استفاده می شود که جلوی تابش مستقیم نور خورشید به سمت اتومبیل گرفته شود. در نتیجه از ضررهای احتمالی که می تواند با تابش نور خورشید به خودرو وارد شود جلوگیری به عمل آید. اجرای سقف پارکینگ معمولاً به وسیله‌ی مواد و ورق هایی به نام پلی کربنات صورت می پذیرد. استفاده از پلی کربنات بیشتر به خاطر ویژگی های خاص آن ماده است.البته صرفا فقط پلی کربنات نیست. امروزه از تمام مصالح شیروانی برای سقف پارکینگ استفاده میشود.

پارکینگ

پلی کربنات چیست؟

پلی کربنات نوعی ماده‌ی ترموپلاستیک است. که در برابر شرایط مختلف محیطی نظیر دمای بالا یا پایین و هم چنین بارش برف و باران مقاوم است. اما مهم ترین ویژگی پلی کربنات که باعث می شود تا از آن در سقف پارکینگ و سایه بان های مختلف استفاده شود، مقاومت بالای آن در برابر نور خورشید است. ورق های پلی کربنات مقاومت بسیار خوبی در برابر نور خورشید دارند و اجازه نمی دهند که اشعه ماورا بنفش خورشید از آن ها عبور کند. به این ترتیب آن ها به سایه بان های خوبی برای اتومبیل شما تبدیل می شود. چرا که علاوه بر مقاومت و دوام بالا، اشعات مضر نور خورشید را نیز از خود عبور نمی دهد. و این باعث می شود تا اتومبیل ها از ضرر این اشعات مصون بمانند.

پارکینگ

اجرای سقف پارکینگ با ورق های پلی کربنات

گفتیم که به دلیل مقاومت خوب ورق های پلی کربنات از این ماده در سقف پارکینگ و سایه بان ها استفاده می شود. اما این ها تنها ویژگی های مهم پلی کربنات ها نیستند. پلی کربنات ها مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای مختلف، پایین و بالا دارند و تغییرات دمایی بالا در بین روز و شب هیچ گونه آسیبی به آن ها وارد نمی سازد. از طرف دیگر این ماده که از آن در سقف پارکینگ استفاده می شود، مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربات ناگهانی دارد، به طوری که گفته می شود مقاومت در آن در برابر ضربه در مقایسه با شیشه حدود ۲۵۰ برابر و در مقایسه با ماده اکریلیک چیزی حدود ۳۰ برابر است. این موضوع به خوبی نشان می دهد که سقف پارکینگ اجرا شده به وسیله‌ی پلی کربنات تقریباً شکست ناپذیر است و هیچ پدیده‌ای نمی تواند آسیبی به آن وارد کند.

پارکینگ

ویژگی های سقف پارکینگ اجرا شده با پلی کربنات

یکی دیگر از ویژگی ها بسیار مهم پلی کربنات ها این است که در حالی که مقاومت بسیار بالایی چه در برابر نیروهای وارده و چه در برابر ضربه های وارده دارند، اما در عین حال وزن بسیار پایینی نیز دارند. این موضوع باعث می شود تا حمل و نقل آن ها به سادگی صورت بپذیرد و هم چنین سهولت خاصی در نصب آن ها ایجاد شود. این سبک وزنی هم چنین باعث می شود تا برای پایه های سقف پارکینگ نیاز به ستون های خیلی ضخیم و قوی نداشته باشیم.

به عبارت دیگر هزینه های ساخت و اجرای سقف پارکینگ کاهش غیر قابل چشم پوشی ای خواهد داشت. اتومبیلی که به صورت مستقیم زیر نور خورشید قرار می گیرد، بدنه‌ی آن می تواند دچار مشکلات مختلفی شود، حتی اگر مستقیم تحت نور خورشید نباشد، باز هم امکان عبور اشعه ماورا بنفش و رسیدن آن به خودرو وجود دارد. اما ورق های پلی کربنات در برابر عبور اشعه ماورا بنفش خورشید مقاوم هستند و اجازه‌ی عبور این اشعه‌ی مضر را نمی دهد. به خاطر همین موضوع بدنه‌ی اتومبیل از خسارت های احتمالی مصون می ماند و مشکلی برایش ایجاد نمی شود.

ساخت آلاچیق

انواع آردواز

اضافه کردن سقف پارکینگ آپارتمان

ارسال نظر