(طراحی سقف شیروانی فلزی )معمولاً در هنگام ساخت یا بازسازی یک خانه، مرحله‌ی ساخت سقف دست کم یا نادیده گرفته می شود. علت آن هم این است که تصور می شود سقف اهمیت چندانی ندارد و یک بخش بی اهمیت از خانه است. اما واقعیت این است که ساختار سقف نسبتاً پیچیده است و مهم تر آن که سقف یکی از مهم ترین بخش های خانه است که می تواند در رده های مختلف تأثیر بسیار مهمی داشته باشد. بسته به این که از چه نوع ماده یا موادی برای ساخت سقف خانه‌ی خود استفاده می کنید، مسائل مختلفی می تواند در هنگام طراحی و ساخت آن مطرح شود.

همان طور که می دانید یکی از مدل های مختلف سقف شیبدار، سقف فلزی است و در واقع این پیچیدگی هایی که در مورد آن صحبت کردیم، در نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی به خوبی دیده می شود. حال در این جا قصد داریم تا مرحله به مرحله نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی را بررسی کنیم و ببینیم در هر مرحله چه اتفاقاتی رخ می دهد. سعی می کنیم تا مراحل را به صورت کلی تبیین کنیم تا در مورد انواع سقف دیگر نیز صادق باشد.

 

نحوه اجرای سقف شیروانی

طراحی سقف شیروانی فلزی

 

در طراحی هر نوع سقفی، سه عنصر اساسی وجود دارد: انتخاب ماده، ساخت و دوام سازه. انتخاب ماده مورد نیاز برای ساخت احتمالاً یکی از سخت ترین مراحل و تصمیم ها در هنگام ساخت سقف است. هر ماده ویژگی های خاص خود را دارد و مزایایی برای سقف می آفریند که باید آن ها را بررسی کرد. البته در این جا ما ماده‌ی مورد نظر خود را انتخاب کرده‌ایم و این ها صرفاً توضیحاتی کلی بود. اما اگر به فرض ماده‌ی مورد نظر انتخاب نشده باشد، باید با مشورت پیمان کار و شناخت ویژگی های مختلف هر ماده این کار صورت بپذیرد.

ساخت و اجرای سقف شیروانی فلزی

مهم ترین نکته ای که در رابطه با اجرای سقف شیروانی فلزی وجود دارد این است که مشخص شود می خواهیم این سقف را به چه زاویه و چه شیبی بسازیم. معمولاً دو انتخاب پیش روی شما قرار می گیرد: سقف شیروانی با شیب کم یا سقف شیروانی با شیب زیاد. این موضوع که احتمالاً طراح آن را در طراحی سقف شیروانی فلزی مشخص کرده است، بسیاری از مسائل را برای ما روشن می کند. به طور مثال مقدار شیب در اجرای سقف شیروانی فلزی مشخص می کند که مساحت و فضای زیر شیروانی چقدر و چگونه خواهد بود. دفع آب باران و برف و مسائل مربوط به نگهداری دیگر نکاتی هستند که از طریق این موضوع مشخص می شوند. دیگر مسائل مهم مربوط به اجرای سقف شیروانی در این قسمت شامل نحوه ساخت سازه سقف و پوشش آن می باشد.

اجرای سقف شیروانی فلزی

مسائل مربوط به دوام

شاید باور نکنید که تک تک تصمیماتی که در طول ساخت و اجرای سقف شیروانی فلزی می گیرید، می تواند چه تأثیر مهمی بر روی دوام سقف شما داشته باشد. استفاده از مواد کم کیفیت در ساخت سازه و دقت نکردن به جزئیات مختلف در هنگام انجام مراحل مختلف می تواند به صورت چشمگیری عمر سقف را کاهش دهد. این را در نظر داشته باشید که سقف خانه معمولاً از نظر دسترسی سخت ترین نقطه‌ی خانه است و بعداً اگر مشکلی برای آن پیش بیاید، هزینه و وقت زیادی را باید صرف آن کنید.

اجرای سقف شیروانی

 

کارایی های سقف

در نهایت بسیار مهم است که در هنگام اجرای سقف شیروانی فلزی به اهداف اصلی وجود یک سقف در خانه توجه داشته باشید. ممکن بیش از حد درگیر مسائل معماری و زیبایی شناسی سقف شوید و از مسائل مهم تر غافل شوید. دو هدف اصلی و مهم هر سقف شامل عایق بودن و دفع آب می باشد. سقفی که به شکلی درست طراحی و ساخته نشده باشد، می تواند مشکلات زیادی را بیافریند؛ از جمله آن ها این که می تواند باعث هدر رفتن انرژی و بالا رفتن هزینه ها شود. مشکلات دیگری نظیر نشت آب و خسارت های جزئی و کلی نیز می تواند پیش بیاید.

ارسال نظر