آردواز

آردواز ترکیبی از الیاف معدنی ، سیمان الیاف مصنوعی و موادشیمیایی میباشد.و همچنین دسته ای از اولین محصولات برای پوشش سقف هست به طوری که عموم مردم محصولات پوشش سقف را با نام آردواز میشناسند و برای زیبایی ومحافظت از نمای ساختمان به کار میرود.
ورق های این محصول به شکل پله ای با شیب های گوناگون در نمای اصلی ساختمان به کار میرود و جاهای دیگر ساختمان مانند ((سقف ساختمان ویلایی و آپارتمانی ، بالای پنجره ها ،پوشش دادن آلاچیق، اتاق های کلبه‌ای، سردر ورودی و…)) بکارمیرود.این محصول رنگ شده نیست ورنگی مانند بتن را دارد و قابلیت رنگ پذیری دارد.
آردواز در لغت به معنی سنگ دگرگون شده (ریز دانه) می باشد.این لغت از زبان فرانسوی گرفته شده و وارد اصطلاحات تخصصی و فنی صنعت ساختمان ما شده است.آردواز یکی از مواد ساختمانی مربوط به پروژه های بام سازی است.

تاریخچه آردواز:

در اواخر قرن نوزدهم یک مهندس اتریشی بنام لودویگ هاچک (Ludwig Hatschek) از الیاف آزبست برای تقویت و افزایش مقاومت سیمان استفاده کرد وبا استفاده از دستگاهی که خود او طراحی و ساخته بود الیاف آزبست را با ملات سیمان ترکیب کرده و محصول جدیدی تولید می کرد این محصول بنام ورق های صاف/ موجدار آزبست – سیمانی نام گرفت.این ماده اولین بار در سال 1340 شمسی( 1960 میلادی) وارد بازار مصالح ساختمانی ایران شد.

ویژگی های آردواز:

عدم نفوذ آب در سازه:
علاوه بر جلوگیری نفوذ آب محافظی قوی برای نماهای دیگر هست(نمای آجری ،سنگی،و…))و مانند سپر مقابل نفوذ آب برف و باران های اسیدی جلوگیری میکند.

تمیز ماندن نما از آلودگی و کثیفی
زیبا تر کردن نما: این محصول به نمای ساختمان زیبایی خیره کننده ای میدهد.

آردوازکاربرد آردواز در صنعت ساختمان:

می توانیم بگوییم آردواز اولین محصول برای پوشش سقف های شیروانی است. ورقه های آردواز موجب حفاظت هر چه بیشتر بام شما در برابر بارش های سنگین برف ،باران و تگرگ می شوند.در برابر آلودگی های شیمیایی ، تغییرات شدید دمایی و خوردگی ها نیز بسیار مقاوم هستند.ضمن اینکه این ورقه ها زیبایی نمای ساختمان شما را چند برابر می کنند و در واقع این ورقه ها برای پوشش بام سازه ی شما یک انتخاب چند منظوره با مزایای بسیار زیاد هستند.کاربرد آردواز فقط به پوشش سقف شیب دار خانه ها ختم نمی شود،این ورقه های در زیبا و بادوام سازی آلاچیق ها ،اتاقک‌های کلبه‌ای، سردر ورودی مجتمع ها و پارکینگ ،فضاهای استراحتگاهی در جنگل ها و… بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل اجرا و نصب آردواز به شکل صحیح و مطابق استاندارد :

 1. تهیه مصالح آردواز
 2. زیر سازی های فلزی
 3. اجرای شاسی کشی و همچنین زیر سازی چوب با فاصله مورد نیاز ((حداقل ۲۰ سانت))
 4. نصب این محصول با رعایت استانداردو همچنین نکات ایمنی
 5. نصب و اجرای فلاشینگ ها و تیزه ها برای آب بندی

سقف آردواز

ویژگی های آردواز:

 • مقاومت و دوام بسیار بالا
 • عایق و غیر قابل نفوذ
 • زیبا و کلاسیک و دارای رنگ بندی
 • سبک

استاندارد ساخت:

 • طول :60سانتیمتر
 • عرض :30سانتیمتر
 • تعداد در هر بسته :10ورق
 • استفاده برای هر متر مربع : 17ورق
 • وزن هر یک عدد آردواز :1کیلوگرم
 • وزن هر متر مربع : 17کیلوگرم

در این مقاله سعی کردیم شمارا با مفهوم آردواز آشنا سازیم. آردواز را تحت عنوان یکی از مصالح ساختمانی پر کار برد در بام سازی معرفی کرده و ساختار و نحوه تولید آن را به صورت کامل شرح دادیم.استاندارد طراحی و ساخت و نصب آن را نیز توضیح دادیم.

تیم خونه ساز از شما تقاضا دارد که هنگام کار نکات ایمنی را رعایت کنید
ایمنی زمان بر اما تضمین کننده است.

سردر آردواز

ارسال نظر